ViaRT header

Through providing enriching education for sustainability and organizing recycled art activities and competitions, we aim to bring the awareness of the beauty from recycled material to the public. We dedicate to promoting an eco-friendly and sustainable living in our community, especially among our younger generations.

 
2020 WINNERS AND FINALISTS

You Made a Difference Award (Primary School)

First Prize: Toh Jia Ming, Mayflower Primary School

Second Prize:Primary 5 Students from 3 classes (Learning in the outer space), Shuqun Primary School

Finalist: Jeanette Phua Yan Zhen, Fengshan Primary School, Art Grain

Finalist: Wan Yoke Ki, Geylang Methodist Primary School 

Finalist: Primary 5 Students from 3 classes, Our Learning Space - A Recyclable Paradise, Shuqun Primary School

Best Story Award (Primary School)

First Prize: V. Sudiksha, CHIJ Our Lady Queen of Peace

Second Prize: Mason Khor, Temasek Primary School

Finalists: Isabelle Tan Hwee Gek, Alicia Kate Lee, CHIJ Our Lady Queen of Peace

Finalist: Toh Jia Ming, Mayflower Primary School

Finalist: Wong Xuan Lin Emberlynn, Phua Jia Xuan Jaymee, Mayflower Primary School

Most Artistic Award (Primary School)

First Prize: V. Sudiksha, CHIJ Our Lady Queen of Peace

Second Prize: Gabrielle Phang  ( Pan Mei Xin ), CHIJ Our Lady Queen of Peace

Finalists: Iris Victoria Wong Ai Tong, Fuhua Primary School

Finalist: Tan Guan Yu Gerald, Mayflower Primary School

Finalist: Wan Yoke Ki, Geylang Methodist Primary School 

You Made a Difference Award (Secondary School)

First Prize: Anisha Vinata Widyawati Rachman, Edgefield Secondary School

Second Prize:Nicole Foo Ci En, National Junior College

Finalist: Koh Yi Sen Evan, St. Joseph's Institution

Finalist: Jervezz Tan Yue Jun, Edgefield Secondary School

Finalist: Leong Zhan Ming, Unity Secondary School (AEP National Junior College)

Best Story Award (Secondary School)

First Prize: Anisha Vinata Widyawati Rachman, Edgefield Secondary School

Second Prize: Jervezz Tan Yue Jun, Edgefield Secondary School

Finalist: Nicole Foo Ci En, National Junior College

Finalist: Farah Alisha Binte Mohammad Sharudin, Edgefield Secondary School

Finalist: Sarah Lim Li En, St. Margaret's Secondary School (AEP National Junior College)

Most Artistic Award (Secondary School)

First Prize: Anisha Vinata Widyawati Rachman, Edgefield Secondary School

Second Prize: Jervezz Tan Yue Jun, Edgefield Secondary School

Finalist: Nicole Foo Ci En, National Junior College

Finalist: Choi Taemin, St. Joseph's Institution

Finalist: Edmund Wong Chun Kiat,  St. Joseph's Institution

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon