ViaRT 2020: First Edition

ViaRT Award, a Children’s Recycled Art Competition, encourages children to create aesthetic, innovative, and meaningful artworks by using daily recycled material, or to reflect their understandings of recycling.

To conclude this inaugural edition of the competition, all the finalists and selected participants’ artworks were featured in a virtual exhibition. This exhibition carried 576 participants’ voices of taking actions to guard our earth. Artwork concepts include global warming, ocean pollution, climate change, textile waste and many more. The exhibition brought our attention the important of making a positive impact on sustainable living through our younger generation’s views, and encouraged every one of us to join this movement.

Primary School Category

 

You Made a Difference Award

First Prize: Toh Jia Ming, Mayflower Primary School

Second Prize:Primary 5 Students from 3 classes (Learning in the outer space), Shuqun Primary School

Finalist: Jeanette Phua Yan Zhen, Fengshan Primary School, Art Grain

Finalist: Wan Yoke Ki, Geylang Methodist Primary School 

Finalist: Primary 5 Students from 3 classes, Our Learning Space - A Recyclable Paradise, Shuqun Primary School

Best Story Award

First Prize: V. Sudiksha, CHIJ Our Lady Queen of Peace

Second Prize: Mason Khor, Temasek Primary School

Finalists: Isabelle Tan Hwee Gek, Alicia Kate Lee, CHIJ Our Lady Queen of Peace

Finalist: Toh Jia Ming, Mayflower Primary School

Finalist: Wong Xuan Lin Emberlynn, Phua Jia Xuan Jaymee, Mayflower Primary School

Most Artistic Award

First Prize: V. Sudiksha, CHIJ Our Lady Queen of Peace

Second Prize: Gabrielle Phang  ( Pan Mei Xin ), CHIJ Our Lady Queen of Peace

Finalists: Iris Victoria Wong Ai Tong, Fuhua Primary School

Finalist: Tan Guan Yu Gerald, Mayflower Primary School

Finalist: Wan Yoke Ki, Geylang Methodist Primary School 

Secondary School Category

 

You Made a Difference Award

First Prize: Anisha Vinata Widyawati Rachman, Edgefield Secondary School

Second Prize:Nicole Foo Ci En, National Junior College

Finalist: Koh Yi Sen Evan, St. Joseph's Institution

Finalist: Jervezz Tan Yue Jun, Edgefield Secondary School

Finalist: Leong Zhan Ming, Unity Secondary School (AEP National Junior College)

Best Story Award

First Prize: Anisha Vinata Widyawati Rachman, Edgefield Secondary School

Second Prize: Jervezz Tan Yue Jun, Edgefield Secondary School

Finalist: Nicole Foo Ci En, National Junior College

Finalist: Farah Alisha Binte Mohammad Sharudin, Edgefield Secondary School

Finalist: Sarah Lim Li En, St. Margaret's Secondary School (AEP National Junior College)

Most Artistic Award

First Prize: Anisha Vinata Widyawati Rachman, Edgefield Secondary School

Second Prize: Jervezz Tan Yue Jun, Edgefield Secondary School

Finalist: Nicole Foo Ci En, National Junior College

Finalist: Choi Taemin, St. Joseph's Institution

Finalist: Edmund Wong Chun Kiat,  St. Joseph's Institution

Founding and Organizing Partners

Supporting Partners

ALBA-WH-Claim_positiv_edited.png
Screen Shot 2020-06-03 at 4.08.37 PM.png
85e141cb-eb4b-4cbf-80bd-9f4a5acb7aa8_edi
AAP logo 320px-transparent background_ed
impressgallery-mainlogo.png

Recycled Material Suppliers

ALBA-WH-Claim_positiv_edited.png
impressgallery-mainlogo.png
nespresso.png
  • Instagram
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
  • White LinkedIn Icon